Registruotis konsultacijai

Saulės elektrinių įranga

Vienas iš svarbiausių sprendimų, nusprendus įsirengti saulės elektrinę – išsirinkti teisingą įrangą, kuri atitiktų Jūsų poreikius. Pagrindiniai saulės elektrinių įrangos komponentai: saulės moduliai, įtampos keitiklis (inverteris), konstrukcijos ir, pagal poreikį, baterija bei optimizatoriai.

Saulės moduliai. Kaip juos pasirinkti?

Saulės elektrinių moduliai – tai viena pagrindinių saulės elektrinės projekto sudedamųjų dalių, kurios pagrindinė funkcija yra sugerti saulės energiją ir ją paversti į nuolatinę elektros energijos srovę. Modulius sudaro saulės elementai (dažniausiai 60-72), kurie yra gaminami iš silicio – cheminio elemento, turinčio laidininko savybių. 

Saulės moduliai paprastai skirstomi į vieną iš dviejų technologijų:

  • monokristaliniai;
  • polikristaliniai.

Abu tipai atlieka tą pačią funkciją ir yra pagaminti iš silicio elementų, tačiau kiekvieno išvaizda, efektyvumas ir kaina skiriasi. Svarbiausia pasirinkti tinkamą, Jūsų kriterijus atitinkantį prekės ženklą bei saulės modulių tipą.

Monokristaliniai saulės moduliai

Monokristaliniai moduliai yra pagaminti iš vieno silicio kristalo, o polikristalinius modulius sudaro keli silicio plokščių fragmentai. Pagrindiniai monokristalinių plokščių privalumai – tai didesnis efektyvumas ir gražesnė išvaizda. Visgi, dėl modulio gamybos ypatumų, šis gaminys yra brangesnis.

Norint pagaminti saulės modulius su monokristaliniais saulės elementais, silicis formuojamas į strypus ir supjaustomas į plokšteles. Tokio tipo plokštės vadinamos „monokristalinėmis“. Kadangi monokristalinis elementas yra sudarytas iš vieno kristalo – elektronai, generuojantys elektros srautą, turi daugiau vietos judėti. Dėl to monokristaliniai saulės moduliai yra efektyvesni, lyginant su polikristaliniais.

Polikristaliniai saulės moduliai

Polikristaliniai saulės moduliai paprastai turi mažesnį efektyvumą nei monokristaliniai, vadinasi, kad sugeneruotų tą patį elektros energijos kiekį, polikristalinių modulių ant stogo reikės montuoti daugiau. Tačiau šio gaminio pranašumas yra mažesnė kaina. 

Šie moduliai taip pat gaminami iš silicio, tačiau, užuot naudoję vieną silicio kristalą, gamintojai išlydo daug silicio fragmentų, kad sudarytų plokšteles. Polikristaliniai saulės elementai taip pat vadinami „daugiakristaliniais“ arba daugelio kristalų siliciu. Kadangi kiekvienoje plokštelėje yra daug kristalų, elektronai turi mažiau laisvės judėti. Dėl to polikristalinių saulės modulių efektyvumas yra mažesnis nei monokristalinių saulės elementų. Taip pat, polikristaliniai saulės elementai paprastai būna mėlyno atspalvio.

 

Monokristalinių ir polikristalinių saulės modulių skirtumus galite matyti žemiau pateiktoje lentelėje:

  Monokristaliniai moduliai Polikristaliniai moduliai
Išvaizda Juodo atspalvio Melsvo atspalvio
Kaina Brangesni Pigesni
Efektyvumas Efektyvesni Mažiau efektyvūs
Veikimas 25+ metų (priklauso nuo modelio) 25+ metų (priklauso nuo modelio)
Efektyvumas ir temperatūra Mažesnis temperatūros koeficientas/efektyvesni, kai keičiasi temperatūra Didesnis temperatūros koeficientas/mažiau efektyvūs, kai keičiasi temperatūra 

Kaip pasirinkti saulės modulius?

Dažnai žmonės, rinkdamiesi saulės modulius, vadovaujasi „Tier1“ patvirtintu modulių sąrašu. „Tier1“ sąrašas – tai gamintojai, sureitinguoti nepriklausomų saulės energetikos ekspertų,  atsižvelgiant į tokius kriterijus:

  • patirtis;
  • bendrovės finansinė padėtis;
  • gamybos apimtys;
  • draudimas;
  • aptarnavimas ir palaikymas.

Svarbūs  kriterijai, į kuriuos taip pat reikėtų atsižvelgti: efektyvumas, kaina, garantija ir technologijos tipas.

Turite klausimų dėl saulės elektrinių įrangos pasirinkimo? Kreipkitės į ekspertus!

Kreiptis konsultacijai

Inverteriai

Saulės energijos gamyba ant stogo – tai procesas, kurio metu saulės elementai paverčia saulės šviesą į nuolatinės srovės (DC) energiją, kuri gali būti tiekiama į namo elektros sistemą. Tačiau dauguma namų ir įmonių yra prijungti prie kintamosios srovės (AC) maitinimo. Inverteriai (liet. „įtampos keitikliai“) nuolatinę srovę keičia į kintamą, kuri yra naudojama mūsų namuose.

Inverterių (įtampos keitiklių) tipai: 

  • tinklo (angl. on grid);
  • salos režimu veikiantis inverteris (angl. off grid);
  • hibridinis (angl. on-grid with battery backup power).

Tinklo inverteris
Tinkle esantis inverteris ya sinchronizuojamas su elektros tinklu, todėl nepanaudojama energija gali būti perduodama į elektros tinklą. Kadangi sistema neturi jokių baterijų, ji yra priklausoma nuo elektros tinklo. Tokia sistema naudojama savo elektros išlaidų mažinimui.

Salos režimu veikiantis inverteris (angl. off grid)
Šiuo atveju energijos perteklius yra neperduodamas į tinklą, inverteris yra prijungiamas prie baterijos. Tokia sistema, nors ir garantuoja elektros nepriklausomybę, šiuo metu yra ganėtinai brangi dėl didelių baterijų kainų, todėl itin prailgina saulės elektrinės projekto atsiperkamumą.

Hibridinis inverteris
Tai tarpinis variantas tarp aukščiau aprašytų dviejų tipų. Sistema veikia sinchroniškai su elektros tinklu, tačiau perteklinė energija yra kaupiama baterijoje, o kai baterija įkrauta – perduodama į elektros tinklą. Atsijungus elektros tinklui, sistema persijungia į salos režimą ir, saulės elektrinei nustojus gaminti energiją (pvz. nakties metu), elektros prietaisams yra naudojama  akumuliatoriuose sukaupta elektros energija. Šis modelis retai naudojamas dėl didelių baterijų kainų.

Konstrukcijos

Saulės elektrinės, skirtos namų ūkiams ar įmonėms, dažniausiai įrengiamos arba ant stogo, arba montuojamos ant žemės. Kadangi šios sistemos buvo sukurtos taip, kad išlaikytų saulės modulių svorį, nepaslankumą, būtų atsparios išorės poveikiams (pvz. vėjui),  jų tvirtinimo būdai skiriasi priklausomai nuo jų montavimo būdo ir vietos. Daugiau apie saulės elektrinės montavimo ypatumus galite pasiskaityti čia: Saulės elektrinių montavimo darbai ir jų specifika.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį, renkantis konstrukcijas saulės elektrinei? Svarbu, kad sistema būtų lengva, bet tvirta, užtikrintų tvirtumą saulės moduliams, nekoroduotų. Atsiradus korozijai, namo fasadas gali apibėgti rudžių juostomis. Svarbu atkreipti dėmesį ir į suteikiamas garantijas – jos svyruoja tarp 5-10m.

Baterijos

Baterija leidžia saugoti elektros energiją tuomet, kai saulės elektrinė gamina daugiau, nei sunaudojama.  Kitaip tariant, naudojant bateriją galima sumažinti arba visiškai išvengti saulės jėgainėje pagamintos elektros atidavimo į tinklą, tokiu būdu sumažinant mokamą pasaugojimo mokestį Energijos skirstymo operatoriui (ESO). 

Pati baterija yra gana brangi, todėl saulės elektrinės atsiperkamumas, pasirinkus ją susimontuoti – mažėja. Šiuo metu Lietuvoje tai nėra populiarus sprendimas, tačiau tikimasi, kad šios baterijos ateityje pigs.

Norite įsigyti bateriją?

Optimizatoriai

Galios optimizatoriai leidžia efektyvinti saulės elektrinės veikimą esant papildomam šešėliavimui arba, jeigu saulės elektrinė montuojama dvejose stogo plokštumose. Optimizatorius yra montuojamas prie saulės modulio, jo pagalba kiekvienas saulės modulis elektrinėje veikia atskirai, t.y., jeigu vieno modulio gamyba yra sumažėjusi, tai nedaro įtakos kitų modulių energijos gamybai.

Daugiau apie optimizuotas ir neoptimizuotas saulės elektrines galima paskaityti čia: Optimizuota ir neoptimizuota saulės elektrinė.

 

Komentarai

*