Registruotis konsultacijai

Optimizuota ir neoptimizuota saulės elektrinė. Ką pasirinkti?

Nusprendus įsirengti saulės elektrinę ir išsirinkti jai tinkamą įrangą, kyla klausimas: rinktis optimizuotą ar neoptimizuotą saulės elektrinę? Optimizuota saulės elektrinė arba kitaip – saulės elektrinė su optimizatoriais, nuo įprastinės saulės elektrinės skiriasi tuo, kad optimizuotoje saulės elektrinėje moduliai veikia atskirai, nepriklausydami vienas nuo kito. Prie kiekvieno saulės modulio pritaisomi individualiai tam moduliui priskiriami optimizatoriai.

Optimizuotos ir neoptimizuotos saulės elektrinės skirtumai

Neoptimizuotoje elektrinėje, montuojant modulius, jie yra jungiami į nuoseklią grandinę, todėl per visą grandinę tekanti elektros srovė yra vienoda. Srovės kritimas grandinėje lemia įtampos sumažėjimą, o šis ir galios kritimą modulyje. Todėl tokioje grandinėje ant vieno modulio patekus šešėliui – visa sistema generuos elektros energiją tokiu pajėgumu, kokį generuoja modulis šešėlyje – vartotojas praras dalį elektros energijos.
Šioje vietoje optimizatoriai, kurie užtikrina kiekvieno modulio veikimą atskirai, padeda užkirsti kelią gamybos nuostoliams. Taip yra užtikrinama, kad prasčiausias veikiantis modulis, ant kurio yra atsiradęs šešėliavimas, pažeistas jo paviršius, atsiradęs dulkių sluoksnis, ar dėl kitų priežasčių sumažėjusi jo gamyba, neturėtų įtakos visos saulės elektrinės efektyvumui.

Visgi reikėtų nepamiršti, kad bet kokie papildomi įrenginiai sukelia tam tikrus nuostolius sistemoje, todėl optimizuoti kiekvieną modulį, kai tas nėra būtina – nerekomenduojama.

Dažniausiai toks sprendimas pasirenkamas dėl šešėliavimo ant atskirų modulių (pvz. kamino, medžio šakų) arba, jeigu yra poreikis, saulės moduliai yra išdėstomi per dvi plokštumas.

 

Optimizuota saulės elektrinė

optimizuotos saulės elektrinės gamyba

Neoptimizuota saulės elektrinė

neoptimizuotos saulės elektrinės gamyba

Sistemos su optimizatoriais privalumai:

  • galima stebėti kiekvieno modulio veikimą atskirai;
  • esant gedimui, lengviau surasti, kuris modulis yra sugedęs;
  • lengviau lyginti gamybą bei efektyvinti pačią sistemą;
  • vieno ar kelių modulių sumažėjusi gamyba neturi įtakos visos saulės elektrinės gamybai.

Kadangi optimizuotoje saulės elektrinėje moduliai veikia atskirai, t.y. nepriklausomai vienas nuo kito, jie yra tiesiog privalomi, jeigu įrengiamoje vietoje yra papildomas šešėliavimas, arba jeigu saulės elektrinė įrenginėjama ant skirtingų plokštumų.

Taip pat su optimizatoriais daug lengviau sekti savo saulės elektrinės gamybą ir identifikuoti trukdžius, jeigu kažkuris modulis ima veikti blogai.  Norėdami sužinoti, ar nėra sumažėjęs pagamintas elektros energijos kiekis, dažniausiai lyginama metinė produkcija, kuri nėra labai efektyvi, nes skirtingais laikotarpiais, skiriasi saulėtų dienų kiekis. Šiuo atveju, galima lyginti tuo pačiu metu veikiančių modulių efektyvumą – taip sužinoti apie modulio gedimus ar mažesnę generaciją dėl atsiradusių dulkių ar kitų priežasčių.

Esant saulės elektrinės gedimui, daugiausia laiko ir kaštų užtrunka modulių nuėmimas ir patikra. Šiuo atveju tai būtų galima identifikuoti daug greičiau. Nors iš patirties galima sakyti, kad saulės moduliai nėra labai dažnai gendanti įranga.

Sistemos su optimizatoriais minusai:

  • išaugę saulės elektrinės įrengimo kaštai bei ilgesnis atsiperkamumo laikotarpis;
  • galimi gedimai;
  • sistemos nuostoliai dėl papildomų įrenginių, kai jie nėra būtini (pvz.: kai šešėliavimo nėra).

Turbūt didžiausias optimizatorių minusas – išaugusi kaina. Kiekvienas šiuos kaštus gali įsivertinti individualiai. Kadangi tai dar vieni papildomi įrenginiai, atsiranda didesnė tikimybė elektrinės gedimams.

Dažnai pasirenkamas tarpinis variantas: optimizatoriai, dedami ant tų saulės modulių, ant kurių krenta papildomas šešėliavimas. Tai leidžia išlaikyti santykį ir tarp gamybos, ir tarp atsiperkamumo.

Neapsisprendžiame, ką rinktis: optimizuotą ar neoptimizuotą saulės elektrinės sistemą? Pasitarkite su ekspertais!

Noriu pasikonsultuoti
 

Komentarai

*