Registruotis konsultacijai

Saulės elektrinė ant stogo

Turintys nuosavus namus žino ir supranta, kad ant stogo turima erdvė paprastai yra nenaudojama ir iš esmės „nereikalinga“. Kad ir kaip būtų, įsivaizduoti namo be stogo negalėtume – vis dėlto, mums nereikalingas tik išorinis jo plotas.

Būtent todėl saulės elektrinės ant stogo ir yra tokios patrauklios –  įrengiant jas, iš esmės jokios funkcijos neatliekanti namo dalis yra įdarbinama ir tenkina visus jo gyventojų elektros energijos poreikius.

Kaip veikia saulės elektrinė ant stogo?

Saulės elektrinės ant stogo veikimo principas yra ganėtinai paprastas. Ji yra įtaisoma tiesiai ant Jūsų namo ar kito nuosavo pastato stogo ir, apšviečiama saulės šviesos, gamina elektros energiją. Čia ir dabar pagaminama elektros energija dienos metu gali būti naudojama momentiniam vartojimui. Tai yra, šią elektrą naudosite kasdienėms savo reikmėms, kurioms reikalinga elektros energija.

saulės elektrinės veikimo principas

Saulės elektrinės veikimas debesuotą dieną

Kartais yra nerimaujama, kad debesims užstojus saulę, elektros energija nebus gaminama, tad šiuo laikotarpiu ir saulės elektrinė bus visiškai nenaudinga. Kad ir kaip būtų, tai nėra tiesa. Nors saulei pasislėpus po debesimis ir nematome tiesioginių jos spindulių, pati saulės šviesa niekur nedingo – kitu atveju, debesuotomis dienomis būtų aklinai tamsu, lygiai taip pat kaip naktį. Todėl galite būti ramūs – saulės elektrinė ant stogo bus pajėgi net ir be tiesioginių saulės spindulių, o jos gaminamos energijos momentiniam vartojimui tikrai pakaks.

Saulės elektrinės veikimas naktį

Vis dėlto, natūraliai gali kilti klausimas: iš kur elektros energija bus gaunama atslinkus nakčiai? Ar šiuo paros metu turėsite išsiversti be elektros? Vėlgi, atsakymas trumpas ir aiškus – tikrai ne. Dažniausiai saulės elektrinės pagaminta energija nėra iš karto sunaudojama momentinio vartojimo metu. Todėl visas pagamintas perviršis paprastai yra saugomas ESO tinkle. Atėjus nakčiai, visi Jūsų energijos poreikiai bus tenkinami naudojant būtent šią, anksčiau sukauptą elektros energiją.

Saulės elektrinės ant stogo veikimas skirtingais metų laikais

Natūralu, kad žiemos metu elektrinė negamins tiek energijos, kiek yra pagaminama karštą ir saulėtą vasarą. Kad ir kaip būtų, šiltuoju metų laiku pagamintas elektros energijos perteklius bus saugomas tinkle, tad atėjus tamsesniems laikams, naudosite būtent šią, sukauptą elektros energiją.

Kad ir kaip būtų, įmanoma, kad sukaupto elektros energijos perviršio visgi nepakaks padengti elektros energijos vartojimui. Tačiau net ir šiuo atveju, galite būti ramūs –elektros energijos stygius galės būti padengiamas perkant elektrą iš Jūsų pasirinkto tiekėjo už įprastą tarifą. Kitaip tariant, įsirengus saulės elektrinę ant stogo niekada nereikės nerimauti, kad namuose nebus elektros – net jei ir sunaudosite jos daugiau nei numatėte.

Ar verta statyti saulės elektrinę ant stogo?

Kaip jau minėjome, stogas yra ta vieta, kuri dažniausiai lieka neišnaudota. Pastačius saulės elektrinę ant stogo, niekam nenaudojama erdvė yra paverčiama Jūsų nuosavu elektros energijos šaltiniu.

Kalbant apie vertę, galite būti užtikrinti, kad saulės elektrinė ant stogo padės Jums sutaupyti išties nemažą pinigų sumą kiekvieną mėnesį. Tai itin sparčiai atsiperkanti investicija – priklausomai nuo galingumo, įrengta saulės elektrinė atsipirks per maždaug 3-5 metų laikotarpį.

Saulės elektrinės ant stogo privalumai

Nors kiekvienas saulės elektrinės tipas turi savų pliusų ir minusų, ant stogo įrengtos jėgainės ne be reikalo tapo bene labiausiai vertinamu pasirinkimu.

  • Visų pirma, įrengdami elektrinę ant stogo, įdarbinate Jums nereikalingą erdvę, kurios paprastai negalima panaudoti niekam kitam.
  • Antra, lyginant su saulės elektrinėmis ant žemės, yra mažesnė rizika, kad ant saulės modulių ims kristi šešėlis, sumažinantis įrenginio pajėgumą. Taip pat, statoma saulės elektrinė ant žemės, gali užimti nuo 25 kv. m ar daugiau Jūsų sklypo ploto, todėl įdarbinus stogą sutaupysite kieme vietos.
  • Galiausiai, saulės elektrinė ant stogo leidžia vartotojams naudoti elektros energiją, kuri yra pagaminama čia ir dabar. Tai reiškia, kad dažniausiai Jums nereikia papildomai mokėti už elektros energijos perdavimą ar pagaminto perviršio saugojimą tiekėjams. Tokiu būdu, elektros energijos gaminimo ir vartojimo kaštai tampa nykstamai maži.

Kokios galios saulės elektrinės man reikia?

Anksčiau su tuo nesusidūrusiems ir saulės elektrinės sprendimų nesvarsčiusiems gyventojams natūraliai kyla klausimas: kokio galingumo jėgainė patenkintų mano poreikius? Kaip ir galėjote tikėtis, vieno ir visiems tinkančio atsakymo nėra – kiekvieno mūsų elektros energijos poreikiai daugiau ar mažiau skiriasi, tad ir reikalinga saulės elektrinės galia bus ne vienoda. Nors geriausiai Jūsų elektros poreikius įvertintų konsultantas, galima numatyti preliminarų saulės elektrinės ant stogo galingumą, priklausomai nuo toliau išvardintų aspektų.

  • Elektros energijos poreikiai. Nenuostabu, kad daugiau elektros prietaisų namuose turinčių vartotojų poreikiai bus didesni. Jeigu namuose turite ne vieną televizorių, elektrinę viryklę, elektrinį šildytuvą, indaplovę ir kitus, daug elektros energijos suvartojančius prietaisus, ant Jūsų stogo turės būti įrengta ir atitinkamai galingesnė saulės elektrinė.
  • Planuojami įsigyti įrenginiai. Skaičiuojant savo elektros energijos poreikius yra pravartu atsižvelgti ir į ateitį. Jeigu planuojate plėsti savo elektros suvartojimą, pavyzdžiui, įsigyti elektromobilį ir įsirengti jo įkrovimo stotelę, įsigyti šilumos siurblį ar kitus, daug elektros naudojančius prietaisus, derėtų svarstyti apie galingesnę saulės elektrinę nei yra reikalinga šiuo metu. Na, o atsižvelgti reikėtų ne tik į kelių mėnesių laikotarpį ateityje – vis dėlto, įrengta saulės elektrinė Jums tarnaus iki 20-25 metų, tad derėtų pagalvoti apie savo energijos sąnaudas bent jau poros metų bėgyje.
  • Turimo būsto ar kito objekto vieta bei stogo orientacija. Saulės elektrinės pajėgumas priklauso ir nuo kampo, kuriuo yra išdėstytos saulės moduliai. Taip pat yra svarbi ir objekto, ant kurio bus įrengta saulės elektrinė vieta – optimalu, kad pietų pusėje nebūtų didelių pastatų ar kitų objektų, kurie užstotų tiesioginę saulės šviesą. Kitu atveju, tokio pačio galingumo saulės elektrinė pagamins mažiau elektros.

Taigi, šie aspektai ir lems tai, kokio galingumo saulės elektrinė bus reikalinga Jums. Paprastai 1 kW saulės elektrinė ant stogo pagamina 100 kWh energijos per mėnesį. Turėdami tai omenyje, galite lengvai suskaičiuoti preliminarų Jums tinkamos jėgainės galingumą: jei sunaudojate 500 kWh energijos per mėnesį, Jums reikės 5 kW elektrinės, o sunaudojant 1500 kWh-15 kW ir pan.

Jei vis dar kyla neaiškumų, visada galite pasinaudoti „Saulės akademijos” skaičiuokle!

Koks stogo šlaito kampas ir orientacija geriausi?

Tikriausiai nenustebsite sužinoję, kad geriausia, jog didžioji stogo dalis būtų nukreipta į pietų pusę. Tokiu atveju ant stogo įrengta saulės elektrinė pagamins daugiausiai elektros energijos, nes gaus daugiausiai saulės šviesos.

Stogo šlaito kampas taip pat yra labai svarbus. Svarbu, kad jis būtų ne per daug status – kitu atveju apsunks saulės elektrinės įrengimo ir aptarnavimo darbai, o tai, savo ruožtu, lems ir didesnę šių paslaugų kainą. Kita vertus, pernelyg bukas namo ar kito pastato kampas taip pat turi savų minusų – ant jo liūčių metu kaupsis vanduo, o žiemą – sniegas, dėl ko didėja sutrikimų tikimybė ir mažėja saulės elektrinės ant stogo našumas.

Taigi, optimalus stogo šlaito kampas yra 35-40 laipsnių. Šiuo atveju saulės elektrinė gaus daugiausiai saulės šviesos, o aukščiau išvardinti sunkumai bus neaktualūs.

 

Komentarai

  1. Kęstutis parašė:

    Sveiki, gal galite pasakyti koks atstumas turi būti tarp saulės elemento (baterijos) apatinės dalies ir stogo dangos , pas mane yra bituminė danga ir atstumas 30mm tai po baterijos plokšte labai karšta ką reikėtų daryti

    1. Saulės Akademijos ekspertas parašė:

      Sveiki,
      atstumas tarp stogo dangos ir modulio priklauso nuo naudojamos konstrukcijos ir gamintojo rekomenduojamo techninio dizaino, todėl kiekvienas atvejis labai individualus.
      Tačiau praktikoje dažniausiai aukštis yra ~8-9 cm (nuo stogo iki modulio galinės pusės).
      Gražios dienos!

*