Registruotis konsultacijai

Saulės parko efektyvumas

Saulės parkas – tai elektrinė iš daugybės saulės modulių, sumontuota bet kurioje Lietuvos vietoje. Tokiuose parkuose galima įsigyti Jūsų namams reikiamą elektrinės dalį ir taip tapti gaminančiu vartotoju. Ir visai nesvarbu, kur gyvenate: nuosavame name, kotedže ar bute – „žalia“ elektros energija atkeliaus į Jūsų namus įprastu būdu. Saulės parkai dažnai būna didelės galios, kurios pagalba gali padengti net iki kelių tūkstančių buitinių vartotojų elektros energijos suvartojimą arba generuoti pakankamą elektros energijos kiekį vidutinio dydžio įmonėms.

Lietuvoje buitiniams vartotojams pardavinėjami saulės parkai būna nuo 100 kW iki 13 000 kW, o komerciniams tikslams naudojami saulės parkai būna dar galingesni. Renkantis saulės parką, būtina atkreipti dėmesį į jo gamybos kiekį bei efektyvumą.

Efektyvumas

Lyginant saulės parkus tarpusavyje, vienas iš svarbiausių aspektų yra efektyvumas. Efektyvumas yra matuojamas pagal tai, kiek 1 kW saulės parko pagamins elektros energijos pirmaisiais metais, atsižvelgiant į standartines atitinkamos geografinės vietovės sąlygas. Žinodami saulės parko efektyvumą, galite nesunkiai pasiskaičiuoti, kaip greitai investicija atsipirks.

Saulės parko efektyvumo priežastys

Saulės parkai dažniausiai būna efektyvesni už saulės elektrines ant gyvenamųjų pastatų dėl keletos priežasčių:

Dvipusiai saulės moduliai

Saulės parkai dažniausiai naudoja dvipusius saulės modulius. Dėl galimybės saulės modulius įrengti aukščiau ir toliau vienas nuo kito, šie moduliai gali sugeneruoti iki 15% daugiau elektros energijos, lyginant su paprastais vienpusiais saulės moduliais. Saulės modulių įrengimas, atitraukiant juos nuo žemės, lemia mažesnius galios nuostolius, kadangi moduliai tokiu būdu yra geriau aušinami.

Inverteriai (įtampos keitikliai)

Saulės parkuose naudojami elektros energijos įtampos keitikliai, kurie konvertuoja pastovią įtampą į kintamą įtampą, dėl didesnės galios dažniausiai būna efektyvesni. Šiuo metu rinkoje įtampos keitikliai elektros energiją konvertuoja iki 99% efektyvumu, o tai reiškia, kad elektros energijos nuostoliai gali sudaryti tik 1%.

Saulės sekikliai

Kartais saulės parko efektyvumui didinti pasitelkiami ir saulės sekikliai, kurie automatiškai seka saulės judėjimą dangaus skliautu dienos eigoje. Tokiu būdu saulės moduliai būna nukreipti į saulę ilgesnį laiką. Deja, kol kas ši technologija nors ir efektyvi, tačiau yra pakankamai brangi bei prailgina saulės parko atsipirkimo laikotarpį.

Domina elektrinės įsigijimo galimybės saulės parke? Kreipkitės į ekspertus!

Domina

Įrenginiai elektrinėje grandinėje

Saulės parkų efektyvumą stipriai lemia ir kiti įrenginiai elektrinėje grandinėje, nulemiantys didesnį arba mažesnį elektros energijos nuostolį. Saulės parkai turi daugiau komponentų nei saulės elektrinės, todėl naudojant nepatikimus komponentus ar neturint patirties saulės parko diegime, jo efektyvumas gali stipriai mažėti. Saulės energijos konvertavimosi į elektros energiją efektyvumą gali nulemti saulės parko nutolimas nuo ESO tinklų įvado, naudojami laidai, transformatoriai bei jungtys.

Saulės parko efektyvumo pavyzdys

Renkantis saulės parkus labai svarbu įvertinti jo efektyvumą (elektros energijos kiekį, kurį saulės parkas sugeneruos pirmaisiais metais). Mažesnio efektyvumo parkuose, galutiniam vartotojui reikės įsigyti didesnį kiekį kW – dažnu atveju toks projektas yra brangesnis, lyginant su didesnio efektyvumo parku. Pavyzdžiui, jei parkas A kainuoja 1000 Eur/kW, vartotojui, suvartojančiam 5000 kWh, reikėtų įsigyti 5 kW, o parkui B, generuojant 1100 kWh/metus, užtektų 4,5 kW tam pačiam poreikiui patenkinti.  Taip pat būtina atkreipti dėmesį į saulės parkų vystytojo suteikiamą efektyvumo garantiją bei garantines sąlygas, jei deklaruojami efektyvumo rodikliai nebus pasiekti. Šiuos aspektus būtina išsiaiškinti prieš renkantis saulės parką, kadangi tai yra ilgalaikė investicija, o efektyvumas ir jo degradacijos greitis yra pagrindiniai aspektai, lementys investicijos atsipirkimo greitį.

 

Komentarai

  1. Jurga parašė:

    Sveiki,
    Domina elektrinės pasiūlymas parke.
    Susisiekite tel nr 869901102.

    Ačiū

*