Registruotis konsultacijai

Saulės elektrinių efektyvumas skirtingais metų laikais

Saulės elektrinės veikimas bei gamyba skirtingais metų laikais skiriasi. Pagamintas energijos kiekis priklauso nuo tiesiogiai tenkančio saulės spindulių kiekio: rudenį ir žiemą saulės elektrinė pagamina apie 10-20%, o šiltaisiais mėnesiais apie 90-80 % visos metinės elektros energijos.

Sezoniniai veiksniai, galintys turėti įtakos elektros energijos gamybai, yra šie:

  • saulės vieta horizonte;
  • orai;
  • dienos trukmė;
  • temperatūra.

Saulės vieta

Saulės padėtis dangaus skliaute keičiasi ištisus metus  – žiemos metu ji yra žemiau, o vasaros metu pakyla aukščiau. Pastatas ir įvairios stogo dalys ištisus metus gali gauti skirtingą kiekį saulės šviesos ir šešėlio. Todėl, jei vasarą, dienos metu, toje pačioje stogo vietoje dėl kamino esantis šešėlis bus itin mažas, rudens metu, saulei nusileidus žemiau – jis jau gali dengti net kelis saulės elektrinės modulius. Norint maksimaliai padidinti saulės elektrinės našumą, svarbu įvertinti šias dalis ir vengti bet kokių šešėlių (kaminų, aplinkinių objektų, medžių), kurie dėl besikeičiančios saulės padėties dienos metu gali atsirasti įvairiais sezonais.

Orai

Dažniausiai debesuoti orai pasireiškia rudenį ir žiemą, kai saulės spinduliai jau būna mažiau intensyvūs. Būtent šiais metų laikais saulės elektrinė sugeneruos mažiau elektros energijos ir vartotojui gali tekti ją atsiimti iš saugomojo kiekio, o jo pritrūkus ir ten – iš pasirinkto nepriklausomo elektros energijos tiekėjo. Pavasarį ir vasarą pučia stiprūs vėjai, kurie padeda prasklaidyti debesis, būtent dėl to Lietuvos pajūryje saulėtų dienų yra daugiau, nei kituose Lietuvos regionuose.

Dienos trukmė

Dienos trukmė skiriasi priklausomai nuo geografinės platumos ir metų laiko. Pavasario ir vasaros metu – dienos trukmė sudaro apie 12-15 val. (birželio mėn. gali siekti ir 17 val.), o rudens ir žiemos metu dienos trukmę sudaro  7-8 val. Todėl natūralu, kad pavasarį ir vasarą saulės elektrinė sugeneruos daugiau elektros energijos, nes ilgesnį laiką gaus saulės spinduliuotės. Ilgiausiai saulė šviečia gegužę-liepą, o trumpiausiai – gruodį.

Temperatūros

Aukšta temperatūra saulės elektrinės gamybos piko mėnesiais gali sumažinti pagaminamos elektros energijos kiekį dėl papildomai atsiradusių šilumos nuostolių. Skaičiuojama, kad saulės elektrinės efektyviausiai veikia pavasarį, kai lauko temperatūra nėra didelė, tačiau saulėtų dienų būna pakankamai nemažai.

Pavyzdžiui, lyginant balandžio ir rugpjūčio mėnesius, saulės elektrinė gamina praktiškai vienodą elektros energijos kiekį. Todėl rekomenduojama saulės elektrinę pasistatyti žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį, kad ji galėtų aprūpinti vartotoją ir žiemą, kai saulės bus mažai.

Dėl tokio gamybos netolygumo nėra poreikio nerimauti, nes vasarą pagaminta, bet nepanaudota energija yra atiduodama pasaugojimui. Tai reiškia, kad jei žiemos periodu pritrūksite elektros energijos, ją galėsite atsiimti iš tinklo.

Apie saulės elektrinių priežiūrą visais metų laikais galite skaityti čia: „Saulės elektrinių priežiūra”

Gaminkite elektros energiją su saulės elektrinėmis - saulės spindulių tikrai pakaks visais metų laikais!

Gauti pasiūlymą
 

Komentarai

*