Registruotis konsultacijai

Saulės elektrinių įrangos priežiūra

Saulės elektrinės nereikalauja didelės priežiūros. Lietuvoje oras yra palankus saulės elektrinių savininkams – čia turime ir saulėtų, ir lietingų dienų. Saulėtomis dienomis galime džiaugtis gausia elektros gamyba, o lietus padeda pašalinti ant modulių susikaupusias dulkes. Nors speciali priežiūra moduliams nereikalinga, specialistai kartą per metus rekomenduoja modulius nuplauti. Jei matote poreikį, galite pasirūpinti saulės modulių švara ir dažniau. Svarbu nuvalyti paukščių išmatas, kadangi jose esanti rūgštis po kurio laiko gali pažeisti modulio paviršių.

Ar reikia modulius plauti?

Ar galite saulės modulių švara rūpintys patys? Jeigu Jums patogu – taip. Naudokite minkštintą (jonizuotą) vandenį ir švelnaus paviršiaus kempinę. Jeigu reikia, modulis gali būti valomas prekyboje esančiais stiklo valikliais ir neaustine medžiaga. Be abejo, šiam darbui atlikti rekomenduojame kreiptis į profesionalus – rinkoje galima rasti nemažai įmonių, suteikiančių šią paslaugą.  

Rudens sezono metu reikėtų prižiūrėti, kad saulės modulių neuždengtų nukritę lapai, medžių šakos – juos pašalinti galima ir lapų pūstuvo pagalba.

saules modulių plovimas

Inverterio (įtampos keitiklio) priežiūra

Kadangi pagrindinius saulės elektrinių gamybos duomenis galima stebėti prisijungus prie inverterio (įtampos keitiklio), svarbu periodiškai peržiūrėti jo pateikiamus statistinius duomenis bei ataskaitą. Reikėtų palyginti, kaip keičiasi saulės elektrinės efektyvumas: lyginti metinius gamybos duomenis, įvertinant skirtingais metais esantį skirtingą saulėtų dienų kiekį.
Naujos kartos inverteriai dažnai yra aušinami radiatoriaus pagalba, tačiau rinkoje vis dar pasitaiko ventiliatoriaus pagalba aušinamų inverterių, kurie gali pradėti kaupti dulkes. Norint užtikrinti ilgesnį jų veikimą, patartina dulkes nuvalyti.  

Laidų ir konstrukcijų priežiūra

Valant saulės elektrinės modulius, reikėtų apžiūrėti ir laidus: būna, kad juos apgriaužia pelės ar kiti gyvūnai, pasitaiko ir atvejų, kai tarp modulio ir stogo esančiame tarpelyje paukščiai susisuka lizdus, o jeigu saulės elektrinė ant žemės – įsikuria gyvūnai.

Jeigu saulės elektrinė antžeminė – reikia nupjauti žolę, nes kitu atveju ji gali pradėti mesti šešėlį ant dalies modulio ir taip daryti įtaką elektrinės generacijai. 

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ar nėra atsiradęs/padidėjęs šešėliavimas, pavyzdžiui, netoliese užaugęs medis ar dėl kitų priežasčių atsiradęs pavėsis, kurį galima sumažinti.

Saulės elektrinių priežiūra žiemą

Turbūt dažniausiai išgirstamas klausimas: kaip prižiūrėti saulės elektrinę žiemą? Ar reikia valyti sniegą nuo modulių? Trumpas atsakymas būtų: ne nereikia. Dėl slidaus paviršiaus tai yra pavojinga – bandant nuvalyti sniegą nuo modulių, jūs galite pažeisti, subraižyti ar suskaldyti jų paviršių, o tai tiesiogiai darytų įtaką saulės elektrinės efektyvumui. Be to, valydami galite sulaužyti kitas konstrukcijos detales. Atminkite: bet kokie pažeidimai gali pažeisti galiojančias garantijos sąlygas.

Jokiu būdu modulių negalima plauti kaštu vandeniu, nes temperatūros skirtumai gali sukelti modulio trūkimą.

Kadangi modulių paviršius tamsus, jis pritraukia daugiau saulės spindulių ir sniegas tirpsta greičiau. Bet to, moduliai būna sumontuoti pasviru kampu, todėl sniegas, pradėjęs tirpti, tiesiog nuslenka žemyn, taip nuplaudamas ir modulių paviršių
Net jeigu sniegas ir nenutirptų, žiemą saulės elektrinė pagamina vos apie 10 % visos savo energijos, todėl per kelias dienas gamybos nuostoliai būtų labai maži. Ne veltui yra sakoma, kad saulės elektrinei reikalinga priežiūra yra labai minimali.

sniego valymas nuo saules elektrines

Nors didesnis susidomėjimas saulės elektrinėmis jaučiamas pavasarį, žiemą puikus metas pradėti planuoti saulės elektrinės įsirengimo darbus: atsirinkti rangovus bei techniką, kreiptis dėl ESO sąlygų išdavimo. Tuomet pradėjus darbus žiemą bei susimontavus saulės elektrinę, pavasarį jau bus galima džiaugtis saulės elektrinės generacija.

Domina saulės elektrinė? Gaukite pasiūlymą!

Gauti pasiūlymą
 

Komentarai

  1. Vladas parašė:

    Sveiki.

    Klausimas:

    Kodėl keitikliai nėra komplektuojami su nuolatinės srovės saugikliais?

    1. Saulės Akademijos ekspertas parašė:

      Laba diena, Vladai,

      inverteriai patys iš savęs turi tam tikras apsaugas: viršįtampio, trumpojo jungimo, poliškumo (iš DC – nuolatinės srovės pusės), kurios pakanka užtikrinti sklandų elektrinės veikimą.

      Kiekvienas inverterio įėjimas yra atskiras, todėl nėra galimybės susidaryti trumpajam jungimui didesniam nei maksimali inverterio įėjimo srovė. Atskirai saugikliai yra statomi tik tada, kuomet lygiagrečiai jungiamos saulės modulių eilės.

      Be abejo, esant poreikiui papildomas apsaugas galima įdiegti ir jungiant elektrinės modulius nuosekliai, tačiau dažniausiai jos kainuoja papildomai ir tokiu atveju padidina bendrą projekto kainą.

      Esant poreikiui Jūsų rangovas galės pasiūlyti šią alternatyvą.

      Gražios Jums dienos.

  2. Valdas parašė:

    Gaunu pranešimus:
    Greetings,
    the following Service messages have occurred on your PV-System ‘V.Kezys 10kW (240.184903)’:
    Date Device name Status code Description
    12.12.2022 12:58:00 Symo 8.2-3-M (1) 509 No Feed In For 24 Hours.

    Programėlė rodo kad viskas veikia.

    Ką turėčiau daryti?
    Saulės elektrinė Gudobelių g. 6, Palanga

    1. Saulės Akademijos ekspertas parašė:

      Sveiki,
      pagal pranešimo kodą 509 suprantame, kad klientas nieko neatiduoda į tinklą, kas žiemos metu visiškai normalu.
      Kadangi dauguma saulės elektrinių modulių šiuo metu padengti sniegu, reiškia nepagamina minimalaus kiekio elektros energijos, kad prasidėtų gamyba arba atidavimas į tinklus. Inverteris nežino, kad dabar yra žiema ir tiesiog siunčia įprastą perspėjimą, kad nėra gamybos. Jeigu šis pranešimas būtų vasaros dienos metu, tuomet būtų potenciali gedimo indikacija, bet dabar nereikia kreipti dėmesio.
      Gražios dienos.

*