Registruotis konsultacijai

Kaip veikia saulės parkas?

Saulės parkas – tai puiki galimybė prisijungti prie žaliosios bendruomenės. 2019 m. spalio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo įstatymas, kuris įtvirtino naują mažosios žaliosios energetikos modelį, leidžiantį šalies gyventojams gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose.  Šio naujo įstatymo įtvirtinimas paskatino naujo saulės energetikos modelio – saulės parkų plėtrą. Tai atvėrė platesnes duris vartotojams, kurie gyvena butuose ar neturi galimybės įsidiegti saulės elektrinės ant savo nuosavo namo stogo.

Nutolęs gaminantis vartotojas

Vartotojas, įsigijęs saulės parko dalį, tampa nutolusiu gaminančiu vartotoju ir vartoja elektros energiją viename taške, o ją gamina – kitame.

Saulės parko veikimo principas

Saulės parko veikimo principas yra pakankamai paprastas, tačiau skiriasi nuo integruojamų saulės elektrinių ant vartotojo stogo ar šalia objekto. Tokio tipo elektrinėse visa gaminama elektros energija yra perduodama į tinklą, t.y. šioje tiekimo schemoje yra eliminuojamas momentinis gaminamos elektros energijos vartojimas.

Saulės parke pagamintos elektros energijos paskirstymas

Saulės parko veikimo principas yra paremtas specialiais apskaitos prietaisais, kurie fiksuoja, kiek elektros energijos yra pagaminama ir atiduodama į tinklą. Vartotojui nusprendus įsigyti dalį saulės parko ir gaminti elektros energiją ten, iš anksto sistemiškai nurodoma, kokia saulės parko dalis (kW) priskiriama konkrečiam jo objektui. Pavyzdžiui, jei saulės parko galia yra 100 kW, o klientui priskiriama 10 kW, vadinasi kliento dalis sudaro 10/100. Tuomet mėnesio gale saulės parko pagamintas elektros energijos kiekis yra išskirstomas visiems saulės parko bendrasavininkiams proporcingai, pagal iš anksto pasirinktą elektrinės galią.

Jei balandžio mėnesį saulės parkas pagamino 1000 kWh, o kliento dalis sudaro 10% viso saulės parko, atitinkamai jam bus priskirta 100 kWh.

Vartotojui, prieš pradedant tiekti elektrą iš saulės parko, kaip ir saulės elektrinės atveju, esamas skaitiklis yra pakeičiamas į dvipusę apskaitą, kurios pagalba pagamintas kiekis yra perduodamas vartotojui. Visam atgautam elektros energijos kiekiui taikomi gaminančių vartotojų atsiskaitymo planai. Saulės parko atveju, ESO parenka II planą, pagal kurį klientas atsiskaito už integruotą kW galią.

Elektros energijos paskirstymo pavyzdys

Saulės parkas kiekvieną mėnesį gamina tam tikrą elektros energijos kiekį, kuris yra pateikiamas į tinklą ir ten fiksuojamas. Mėnesio pabaigoje, pagal kliento objektui priskirtą saulės parko dalį, paskaičiuojama, kiek proporcingai kWh turi būti pateikta konkrečiam objektui.

100 kW saulės parke klientui priskirta dalis yra 10 kW, kuri sudarys 10% viso saulės parko. Vadinasi, jei balandžio mėn. parkas pagamino 1000 kWh, klientui proporcingai būtų pateikta 100 kWh.

Pagamintos elektros energijos perteklius

Jeigu saulės parko sugeneruotas ir klientui pateiktas elektros energijos kiekis yra didesnis, nei kliento suvartojimas – visas perteklinis kiekis lieka ESO tinkle ir gali būti sunaudotas kitą mėnesį.

Svarbu paminėti tai, kad sugeneruotas elektros energijos kiekis yra priskiriamas proporcingai, pagal iš anksto nustatytą galią, ir negali būti perkeliamas iš vieno objekto į kitą.

Norite įsigyti elektrinę saulės parke? Kreipkitės į ekspertus!

Pateikti užklausą
 

Komentarai

*