Registruotis konsultacijai

Saulės elektrinės – kas tai?

Saulės elektrinė – vienas iš patraukliausių ir prieinamiausių atsinaujinančios energijos sprendimų kiekvienam vartotojui. Namuose ar komerciniame objekte įrengta saulės elektrinė generuos pigią ir netaršią elektros energiją. Kiekvienas turėtojas pajaučia sumažėjusias sąskaitas už elektros energiją, o atsiperkamumas – tikrai greitas. Žinodami apie tai, kaip saulės elektrinė veikia, kokie jos privalumai, kaip vyksta įrengimas, kokie yra montavimo sprendimų skirtumai ir būdami susipažinę su kita svarbiausia informacija priimsite geriausią sprendimą savo namams ar verslui. Pagal tai žinosite ar verta statyti saulės elektrinę, ar geriau rinktis nutolusį parką.

Kaip veikia saulės elektrinės?

Saulės elektrines sudaro daug skirtingų komponentų. Bene pagrindiniai – saulės moduliai ir keitiklis. Tai fotovoltiniai (PV) saulės moduliai, kurie surenka saulės šviesą ir joje esančią fotoninę energiją paverčia elektra. Taip yra dėl fotovoltinio efekto, galinčio saulės šviesą tiesiogiai versti elektra.

Fotovoltinės plokštės sudarytos iš daugelio smulkių puslaidininkinių medžiagų, pavyzdžiui, silicio. Dėl to ir įmanomas toks efektas.

Visgi elektrinę sudaro ne tik moduliai. Taip pat yra ir inverteris, lietuviškai vadinamas keitikliu. Šis įrenginys verčia pastovią elektros energijos srovę (DC), kurią gamina elektrinė, į kintamą srovę (AC), nes būtent tokią elektrą naudojame gyvenamosiose ir komercinėse patalpose. Vėliau elektros energija gali keliauti į namus ar pastatą momentiniam panaudojimui, būti grąžinama į tinklą pasaugojimui arba nukreipiamai į baterijos talpyklą kaupimui. 

Dar svarbu žinoti:

  • Saulės elektrinės veikia net ir tada, kai yra prieblanda ar debesuota;
  • Per dieną pagamintos energijos dažnai užtenka patenkinti ne tik tos pačios dienos, bet ir visos paros (diena + naktis) namų ūkio poreikius;
  • Saulės elektrinės efektyvumas labai priklauso nuo orientacijos ir saulėtumo;
  • Visiems moduliams suteikiamos ilgalaikės garantijos dėl efektyvumo, todėl jie tarnauja tikrai ilgai.

Saulės elektrinių nauda

Saulės elektrinių nauda yra labai didelė. Kiekvienas vartotojas ir net atskiros bendruomenės ar visuomenės gali iš karto matyti pliusus dėl aplinkos apsaugos ir finansinės naudos.

  1. Šios sistemos mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro. Tuo pačiu mažėja šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas ir oro, vandens, grunto tarša.
  2. Turint tokią elektrinę, 1 kWh kaina tikrai sumažėja, o tuo pačiu mažėja ir mėnesio gale mokamos sąskaitos.
  3. Jas galima įrengti beveik bet kokioje vietoje (ant stogo, ant žemės, net ir balkone);
  4. Kiekvienas namų ūkis ar komercinis objektas su saulės elektrine tampa mažiau priklausomas nuo tinklo. Na, o jeigu turima dar ir baterija, galima sakyti, kad sistema tampa kone 100 % nepriklausoma, net gi off-grid. Galima atsiriboti nuo streso dėl elektros energijos tiekimo kainų.
  5. Tai padidina NT objekto vertę ir patrauklumą potencialiems gyventojams.

Saulės elektrinės įrengimas

Saulės elektrinės įrengimas ir montavimas – iš kelių etapų susidedantis procesas. Viskas prasideda nuo objekto įvertinimo. Specialistai apžiūri pastato stogą, susipažįsta su teritorija bei įvertina galimybes. Tada klientui pasiūlomi sprendimai, sudaroma sąmata.

Papildomai gali būti reikalingas įvado galios didinimas, bendrasavininkių arba bendrijos narių sutikimų gavimas, finansavimui reikalingų dokumentų paruošimas ir kita.

Svarbu, kad įrengimu rūpintųsi patikimas rangovas. Tada visi žingsniai bus aiškūs, o elektrinė bus įrengta sklandžiai, kokybiškai ir užtikrinant geriausią kainą bei sąlygas jums. Sistema turi būti tinkamai prijungta ir sukonfigūruota taip, kad jos efektyvumas būtų optimalus.

Kai kada gali būti, kad nėra kaip įsirengti saulės elektrinės. Jeigu gyvenate daugiabutyje – gali būti sunku gauti bendrijos sutikimą arba tiesiog nepakaks vietos sistemai įrengti. Jūsų namo stogas dar gali būti nukreiptas į šiaurę (ši kryptis netinkama montavimui). Tad, jeigu ir stogas netinkamai nukreiptas, ir sklypas užstatytas – tai yra tie minusai, kurie trukdo įrengimui. Visgi ir tokioje situacijoje yra išeitis – nutolę saulės parkai. Daugiau apie jų privalumus galite paskaityti čia.

Galimi saulės elektrinės montavimo sprendimai

Saulės elektrinių montavimo sprendimai yra įvairūs. Kiekvienas iš jų atitinka skirtingus poreikius ir suteikia geriausias sąlygas skirtingiems namams ar verslo objektams.

  • Ant stogo įrengta saulės elektrinė idealiai tinka namams ir verslui, kur ant statinio stogo yra pakankamai vietos;
  • Antžeminė saulės elektrinė tinka tada, kai stogas yra nukreiptas į šiaurę arba ant jo tiesiog nėra galimybės įrengti modulius, arba, jeigu patogiausia yra apstatyti sklypą;
  • Balkone montuojama elektrinė tinka daugiabučių gyventojams.

Tarp šių trijų, pagrindinių montavimo sprendimų ir renkasi dauguma vartotojų. Po objekto apžiūros ir vertinimo specialistai gali rekomenduoti, kuris sprendimas būtų geriausias.  Ant žemės montuojamų saulės kolektorių privalumas yra tas, kad jie gali būti išdėstyti taip, gautų maksimalų apšvietimą, o tai didina efektyvumą. Prie jų lengviau prieiti dėl techninio aptarnavimo ir valymo, tačiau reikia daug laisvos žemės, o pradinės įrengimo išlaidos taip pat būna apie 10-20 % didesnės.

Na, o ant stogo montuojamos saulės moduliai užima mažiau naudingos vietos, nes išnaudoja visiškai laisvą ir kitaip nenaudojamą stogo plotą. Pradinė investicija paprastai yra mažesnė, o dėl to, kad yra aukštyje, šios elektrinės mažiau pažeidžiamos vandalizmo ar kitos žalos. Tačiau stogo orientacija ir nuolydis gali riboti jų efektyvumą. 

Kiti montavimo sprendimai, su kuriais verta susipažinti:

  • Atskiros off-grid sistemos visiškai nutolusiems ir atokiose vietose esantiems objektams;
  • Hibridinė sistema, kurioje saulės energija derinama su kitais energijos šaltiniais;
  • Mini, autonominė sistema, skirta konkrečioms reikmėms, pavyzdžiui, vandens šildymui ar tam tikrai elektronikai aprūpinti energija.
saulės elektrinių montavimo_būdai

DUK

Per kiek laiko atsipirks saulės elektrinė?

Pasakyti, koks bus elektrinės atsiperkamumo laikas dar prieš ją įsirengiant – yra sunku, nes tai priklauso nuo elektros kainų. Tačiau yra galimybė  atlikti preliminarų, orientacinį paskaičiavimą.

Kadangi elektros kiekis, kiek pagamina jūsų elektrinė, labai priklauso nuo oro sąlygų, o sąnaudos – nuo vartojimo įpročių, reikia vertinti kintamus faktorius, tad skaičiavimai būna tik apytiksliai. Dažniausiai tokia investicija namų ūkiams atsiperka per vos 5 metus, tačiau jūsų situacija gali būti skirtinga.

Rekomenduojame pasinaudoti saulės elektrinės atsipirkimo skaičiuokle, kad matytumėte preliminarią investicijos sumą ir atsipirkimo laiką.

Ar galima gauti paramą saulės elektrinei?

Taip, parama saulės elektrinių įsirengimui yra teikiama. Ja rūpinasi Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Parama yra teikiama kaip kompensacija ir būna skiriama etapais. Ką svarbu apie ją žinoti?

  • Paramos dydis priklauso nuo saulės elektrinės galingumo (kW). Kuo galingesnė elektrinė, tuo didesnė gaunama kompensacija, tačiau yra lubos – 10 kW. Už didesnio galingumo elektrines vis tiek gausite kompensaciją tik lygiavertę 10 kW elektrinei;
  • Parama teikiama ir privatiems asmenims, ir verslui. Tiesa, sąlygos gali skirtis;
  • Paramą galima gauti net ir tada, kai elektrinę įsigyjate išsimokėtinai;
  • Parama pagreitina atsiperkamumą.

Dėl gavimo ir dokumentų paruošimo rekomenduojame kreiptis į rangovą. Nors viską galite padaryti ir patys, profesionalų pagalba paspartins procesus, padės išvengti nesklandumų ir leis gauti maksimalią naudą. Informuojame, kad paramos gavimas, įvertinant visus formalumus, gali užtrukti iki kelių mėnesių.

Ar verta statyti saulės elektrinę?

Net nebeverta svarstyti ar apsimoka statyti saulės elektrinę. Atsakymas į šį klausimą yra vienareikšmiškas taip.

Saulės elektrinės statyba Lietuvoje yra naudinga tiek dėl aplinkosaugos, tiek dėl ekonominių priežasčių. Aplinkosaugos požiūriu saulės energija yra švarus, atsinaujinantis resursas, kuris gerokai sumažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir individualių namų ūkių ar ištisų bendruomenių priklausomybę nuo iškastinio kuro. Tai padeda kovoti su klimato kaita.

Ekonominiu požiūriu pradines investicijas į saulės elektrinę gali atpirkti ilguoju laikotarpiu sutaupytos lėšos už elektrą. Dėl technologinės pažangos ir padidėjusios konkurencijos rinkoje saulės energijos įrenginiai tapo ir efektyvesni, ir prieinamesni. Be to, kadangi įmanoma gauti valstybės paramą, atsipirkimo laikas vis trumpėja. Be to, saulės elektrinės gali padidinti nekilnojamojo turto vertę, o dėl nuspėjamo bendro saulės energijos gamybos rezultato tai yra stabili ir mažai rizikinga investavimo galimybė.

Kokią elektrinę pasirinkti?

Galvojantiems apie tai, kokią elektrinę pasirinkti, patariame visada konsultuotis su montuotojais ir rangovais. Jūsų objektas ir projektas gali būti labai individualūs, todėl būtina įvertinti kiekvieną aspektą, net ir mažiausias smulkmenas. Profesionalai galės greitai pasakyti, kokia būtų preliminari kaina, koks sprendimas tiktų geriausiai, kaip vyktų prijungimas prie tinklų ir koks būtų numatomas elektrinės efektyvumas.

„Elektrum Lietuva“ turi veikiančią galingumo skaičiuoklę. Įvedus savo suvartojimą galima gauti rekomendaciją dėl to, kokio galingumo moduliai ar jų komplektas labiausiai tiktų. Tai bus geras atspirties taškas preliminariems skaičiavimams.

Na, o jums svarbiausia pasirinkti ar norite elektrinę montuoti ant žemės, ar ant stogo. Paprastai rekomenduojama rinktis sprendimą ant stogo, tačiau rangovų komanda įvertins visus variantus bei pasiūlys geriausią.

 

Komentarai

*