Registruotis konsultacijai

Saulės parkai – kas tai?

Saulės energijos sprendimai namams ir privatiems objektams tampa vis patrauklesniu pasirinkimu. Dabar tvari ir žalia energija bei energetinė nepriklausomybė nebėra tik graži idėja. Tokį sprendimą rinktis apsimoka ir finansiškai. Tačiau ne visų klientų objektuose įmanomas jėgainių įrengimas. Dėl per mažo, netinkama kryptimi orientuoto stogo, jau užstatyto sklypo ar kitų niuansų, arba net dėl noro išlaikyti esamą estetiką gali tekti rinktis nutolusius saulės parkus. Kaip rodo skaičiai bei atsiliepimai – toks sprendimas tiek pat naudingas vartotojo piniginei ir gamtai. Apie saulės parkus Lietuvoje sužinoti tikrai verta.

Saulės parko nauda

Saulės elektrinių generuojama elektros energija yra žalia ir pigi. Dėl to tiek verslui, tiek privatiems vartotojams labai apsimoka įdarbinti Saulės į Žemę siunčiamą energiją savo poreikiams patenkinti. Įprastai saulės elektrinės moduliai būna įrengiami ant stogo arba disponuojamo sklypo teritorijoje, ant žemės. Tačiau ne visuose objektuose tokia galimybė yra reali, nors poreikis pigiai ir švariai elektros energijai dėl to nemažėja.

Vartotojų poreikius šiuo aspektu patenkina vadinamieji nutolę saulės parkai. Tai yra didžiuliai, koncentruotai sustatytų saulės modulių ir elektrinių plotai, kurių infrastruktūra yra perparduodama ar nuomojama. Klientas gali įsigyti teisę į dalį saulės parko generuojamos elektros energijos. Tai reiškia, kad didelę dalį arba net visą savo ūkio elektros poreikį galima patenkinti iš saulės parko, esančio už daugelio kilometrų nuo namų. Kokius dar pagrindinius privalumus galima išskirti?

Pigesnė elektra

Nutolę saulės elektrinių parkai siūlo didelį pranašumą mažinant išlaidas už elektros energiją. Šie parkai gali gaminti elektros energiją, kuri jums kainuotų pigiau nei pirkimas iš tinklo.

Saulės energijos parkų dydis yra toks, kad juose pavyks pasinaudoti masto ekonomijos privalumais ir sumažinti vienos pagamintos elektros energijos kilovatvalandės (kWh) kainą. Geriausia yra tai, kad su nutolusiu parku jums nekainuoja įrengimas.  

Dėl to saulės energija tampa vis konkurencingesne alternatyva, suteikiančia vartotojams galimybę naudotis pigesne elektros energija be išankstinių investicijų į saulės kolektorius. Kaip rodo „Elektrum Lietuva“ skaičiavimai, bendros elektros energijos kainos sumažėja iki 70 %, o atsiperkamumas vartojant ~150 kWh, trumpesnis nei ~5 metai.

Nereikia rūpintis elektrinės priežiūra

Vienas iš pagrindinių nutolusio saulės energijos parko privalumų vartotojui yra tai, kad nebėra pareigos rūpintis elektrinės technika ir infrastruktūra. Saulės parko valdymu ir priežiūra rūpinasi pats parko valdytojas ar jo samdoma bendrovė, kuri užtikrina, kad saulės baterijos ir susijusi infrastruktūra būtų optimalios būklės ir vartotojui nereikėtų jokių pastangų. Vartotojai įprastai moka tik priežiūros ir aptarnavimo mokestį, kuris užtikrina, jog moduliai veiks kuo efektyviau. Už tai gaunama efektyvumo garantija.

Tinka ir daugiabučių gyventojams

Nuotoliniai saulės elektrinių parkai yra sprendimas, tinkantis tiek daugiabučių gyventojams, tiek neturintiems pakankamai stogo ploto kolektoriams įrengti.

Daugiabutyje dar reikia ir bendrijos sutikimo dėl montavimo, tad kliūčių – tikrai nemažai. Visgi net tada, kai įrengimas vietoje neįmanomas, nutolę saulės parkai pajėgūs jums generuoti pigesnę ir žalią elektros energiją. Tad gyvenimas daugiabutyje – ne kliūtis naudotis saulės elektrinėmis.

Tausojama aplinka

Nutolusių saulės parkų nauda aplinkai yra verta dėmesio. Gamindami elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių, šie parkai gerokai sumažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir visos šalies priklausomybę nuo iškastinio kuro. Saulės energija yra švari, neteršia oro ir naudoja gausų, atsinaujinančios energijos šaltinį. Tai padeda sumažinti anglies dioksido pėdsaką ir kovoti su klimato kaita, todėl tai bus patraukli alternatyva tvarumu besirūpinantiems vartotojams.

Galimybė pasinaudoti parama

APVA arba ENA paramos saulės elektrinėms taikomos ir nutolusių saulės parkų įsigijimui. Daugiau informacijos apie paramą ir tai, kaip remiama saulės parkų nuoma Lietuvoje galite rasti APVA puslapyje ir čia.

Kaip veikia saulės parkai?

Saulės parkai yra didelės ir koncentruotai įrengtos saulės elektrinės – didelio galingumo fotovoltinės sistemos, skirtos saulės šviesai surinkti, panaudoti ir paversti elektra.

Jeigu elektrinės projektai yra įrengiami ant namo stogo arba sklype, ant žemės, sistemos galingumas paprastai yra pakankamas tik namų ūkio poreikiams patenkinti (su rezervu). Na, o saulės parką sudaro tūkstančiai saulės modulių, išdėstytų dideliuose žemės plotuose. Nors čia naudojami lygiai taip pat veikiantys saulės moduliai, parko mastelis yra daug didesnis. Dėl to galima ekonomiškai generuoti milžiniškus energijos kiekius.

Paprastai jūs neįsigyjate tos elektros energijos, kurią parkas gamina tiesiogiai. Klientai gali pirkti teisę į tą dalį elektros energijos, kurią parke pagamina tam tikra modulių dalis. Apskaita vyksta automatiškai, tad kiekvieną mėnesį jūsų sąskaitos gali būti gerokai mažesnės, o rūpintis skaičiavimais patiems nereikia. Geriausia yra tai, kad visa informacija apie saulės parko efektyvumą pasiekiama internete. Jūs galite pamatyti istorinius energijos generavimo duomenis ir priimti geriausią sprendimą.

saulės elektrinė

DUK

Ar galiu parduoti saulės parko dalį?

Taip, įmanomas saulės parko perleidimas. Tačiau svarbu žinoti tai, kad jis dažniausiai pririšamas prie objekto. Dėl to, jeigu parduodami namai, kurie naudojosi saulės parku, sutartį galite perleisti naujiems šeimininkams (jeigu yra sutikimas). Priešingu atveju galima priskirti elektrinę naujam savo būstui, atliekant perrašymą.

Kai kurie parkai arba kai kurios įmonės dar gali pasiūlyti ir atpirkimo paslaugą. Dėl pardavimo sąlygų rekomenduojame pasidomėti individualiai, pasitarti su rangovais.

Kaip greitai atsiperka saulės parkai?

Norint žinoti, kaip greitai atsipirks saulės parkų nuoma, reikalingi tokie įrankiai kaip atsiperkamumo skaičiuoklė. Ji padeda įvertinti, ar apsimoka investuoti į nutolusios elektrinės parką, kiek naudinga bus parama ir pagal preliminarius skaičiavimus matyti, per kiek laiko atsipirktų toks pirkinys.

Galutinis atsiperkamumo terminas labai priklauso nuo jūsų vartojimo, taikomų mokesčių, paramos dydžio ir ne tik. Pasinaudokite skaičiuokle ir jau dabar žinokite preliminarų atsiperkamumo laikotarpį.

 

Komentarai

*