Registruotis konsultacijai

Saulės elektrinės 15 kW

15 kW saulės elektrinė – tai itin galingas įrenginys, kurio pagamintos energijos paprastai pakanka namų ūkiams, kurių metinis suvartojimas apie 15 000 kWh.

Saulės elektrinės 15 kW įrengimas

Jeigu anksčiau niekada nesate susidūrę su saulės elektrinėmis, tikėtina, kad jų įrengimo procesą dengia daugybė nežinomųjų, o viskas atrodo gana sudėtingai. Vis dėlto šios srities profesionalams saulės elektrinių įrengimas yra ganėtinai paprastas. Kad procesas būtų aiškesnis ir Jums, apžvelkime keletą aspektų, į kuriuos reikės atsižvelgti įrengiant 15 kW saulės jėgaines.

Stogo ar sklypo plotas

15 kW saulės elektrinė reikalauja nemažai vietos. Todėl yra itin svarbu, kad plotas, kuriame ji bus įrengta būtų pakankamai didelis. Norint statyti šią elektrinę ant stogo, namas turėtų būti kiek didesnis nei yra įprasta, o statant elektrinę ant žemės taip pat reikės turėti pakankamai vietos. Optimalu, kad ant žemės vietos užtektų ne tik pačiai 15 kW saulės elektrinei – svarbu atsižvelgti ir į aplinkui esančią teritoriją.

Geriausia, kad joje nebūtų didelių pastatų, medžių ar kitų objektų, kurie mestų šešėlį. Kitu atveju, pagaminamos elektros energijos kiekis bus kiek mažesnis. Jeigu statant elektrinę ant žemės visgi nepavyksta išvengti aplinkui esančių pastatų, tuomet saulės elektrinę reikėtų statyti taip, kad aplinkui esančių objektų būtų kuo mažiau pietinėje pusėje.

Svarbu paminėti ir tai, kad 15 kW saulės elektrinė nebūtinai turi būti statoma ant namo stogo – tam puikiai tiks ir ūkiniai ar kiti pastatai, pasižymintys didesniu stogo plotu. Tam, kad neaiškumų būtų kuo mažiau, rekomenduojame pasinaudoti „Saulės akademijos“ skaičiuokle ir sužinoti koks tiksliai plotas reikalingas Jūsų pasirinktai saulės elektrinei.

Elektros sąnaudos

Kaip jau minėjome, 15 kW saulės elektrinės gamina iš tiesų daug elektros energijos – vidutiniškai 1250 kWh per mėnesį. Prieš statant tokią saulės elektrinę svarbu įsivertinti, ar Jūsų elektros poreikiai iš tiesų yra tokie dideli. Kitu atveju, 15 kW saulės jėgainė nuolatos gamins didžiulį energijos perviršį. Pasirinkus elektrinės galingumą pagal savo tikruosius poreikius, saulės elektrinė atsipirks greičiau, o kiekvieną mėnesį sutaupysite daugiau.

Tiesa, svarbu atsižvelgti ir į ateitį. Net jeigu šiuo metu ir nenaudojate tiek elektros energijos, kiek pagamintų 15 kW saulės elektrinė, planuojant įsigyti dideles sąnaudas turinčius prietaisus (elektromobilį, šilumos siurblį ir kt.), galima svarstyti ir apie didesnio galingumo jėgainę. Kadangi saulės elektrinės paprastai tarnauja 20–25 metus, mąstyti apie didėjančias sąnaudas ateityje verta ir ilgesniame nei kelių mėnesių laikotarpyje.

Kita vertus, net jei įsirengiate mažesnio galingumo jėgainę, ateityje galite didinti jos galią prijungiant papildomus modulius (jeigu tai atitinka inverterio galią).

Prisijungimas prie tinklo

Nors įsirengę 15 kW saulės elektrinę ir tapsite iš esmės energetiškai nepriklausomi, Jums vis tiek reikės prisijungti prie ESO tinklo – į jį bus perduodamas ir ten saugomas pagamintas elektros energijos perviršis.

Prisijungiant prie skirstomojo tinklo, Jums reikės pasirašyti sutartį su ESO ir pasirinkti vieną iš trijų siūlomų apskaitos planų.

Nors fiziškai 15 kW saulės elektrinė bus įrengta per 2 dienas, dokumentų tvarkymas paprastai gali užtrukti pusmetį ir ilgiau. Į tai itin svarbu atsižvelgti svarstant apie elektrinės įsirengimą – jei norėtumėte, kad ji pradėtų veikti po pusmečio, tvarkyti dokumentus turėtumėte pradėti jau šiandien.

Kiek kainuoja 15 kW saulės elektrinė?

Suprantame, kad vienas svarbiausių aspektų, į kurį norisi atsižvelgti prieš įsirengiant saulės elektrinę, yra kaina. Vis dėlto, neįvertinus daugybės faktorių, ją įvardinti yra ganėtinai sunku. Iš esmės kiekvienas atvejis yra daugiau ar mažiau individualus, todėl tiksliausiai kainą galėsite įsivertinti konsultacijos su rangovais metu. Ji priklausys nuo:

Saulės elektrinės modulių kainos. Kadangi 15 kW elektrinė jų turi daugiausiai, natūralu, kad šiuo atveju už juos mokėsite daugiau nei įsirengdami mažesnio galingumo jėgainę.

Montavimas. Pats elektrinės montavimas taip pat turi ne vieną aspektą, į kurį reikia atsižvelgti. Darbai ir tam naudojamos konstrukcijos skiriasi priklausomai nuo to, kur bus montuojama saulės elektrinė: ant plokščio stogo, ant šlaitinio stogo ar ant žemės. Stogui esant pernelyg stačiam, montavimo darbai tampa sunkesni ir pavojingesni, todėl ir įrengimas kainuos kiek daugiau. Tačiau plokščias namo stogas atneša kitų išlaidų – ant modulių besikaupiantis vanduo ir sniegas daro įtaką elektrinės pajėgumui ir ilgaamžiškumui. Ant tokio stogo įrengtą saulės elektrinę reikės dažniau aptarnauti tiek Jums patiems (pavyzdžiui, nuvalyti sniegą), tiek aptarnaujančiam personalui, dėl didesnės gedimų rizikos. Naudojamos instrukcijos taip pat priklauso nuo stogo tipo. Daugiau informacijos apie elektrinių montavimo ypatumus rasite čia.

Transportavimas ir sandėliavimas. Natūralu, kad 15 kW saulės elektrines transportuoti taip pat reikės daugiau kaštų. Taip pat, svarbu kurioje vietovėje Jūs gyvenate – atvykti į nuo didžiųjų Lietuvos miestų nutolusias vietas reikės daugiau laiko ir sąnaudų.

Garantija. Sudarydami sutartį su rangovais, dažniausiai galėsite rinktis vieną iš kelių pasiūlymų. Vienas svarbiausių jo komponentų – tai suteikiamos garantijos laikotarpis. Rekomenduojame rinktis kuo ilgesnį garantijos laikotarpį – tokiu atveju išvengsite nenumatytų patogumų dėl vienos ar kitos priežasties atsiradusių gedimų. Derėtų atkreipti dėmesį ir į rangovą. Kadangi saulės elektrinė tarnauja 20–25 metus ir ilgiau, svarbu išsirinkti ir tokį rangovą, kurio gyvavimu visu šiuo laikotarpiu galėtumėte būti garantuoti.

Kiek energijos reikia mano namams?

Kiekvieno mūsų energijos poreikiai yra daugiau ar mažiau skirtingi. Atsižvelgiant į savuosius, yra svarbu įvertinti ne tik dabar turimų prietaisų sąnaudas, bet ir pagalvoti, ar ateityje poreikiai nesikeis.

Dabartines savo elektros sąnaudas įsivertinti yra gana paprasta, ypač jeigu kaupiate už elektrą gaunamas sąskaitas. Sudėkite per paskutinius 12 mėnesių sunaudotą elektros energiją ir gautą rezultatą padalinkite iš 12 – taip gausite vidutines savo namų elektros sąnaudas per mėnesį. Jeigu sąskaitų nerenkate ir savo elektros vartojimo nesekate, įsivertinti savo energijos poreikius gali būti kiek sunkiau. Svarbu neapsigauti vertinant sąnaudas tik pagal paskutinį mėnesį – dažnu atveju šios sąnaudos nebus pakankamai reprezentatyvios. Elektros sunaudojimas kinta priklausomai nuo to, kiek laiko praleidžiate namuose, ką juose veikiate bei kokiu metų laiku yra naudojama elektra – nenuostabu, kad žiemą jos sunaudosite gerokai daugiau nei vasarą

DUK

Kada reikia rinktis 15 kW saulės elektrinę?

15 kW saulės elektrinę rekomenduojame rinktis tiems vartotojams, kurių elektros sąnaudos yra išties nemažos ir siekia 1000–1500 kWh per mėnesį. Taip pat, derėtų atsižvelgti ir į numatomus pokyčius ateityje. Pavyzdžiui, jeigu namuose planuojate įsirengti šilumos siurblį, indaplovę ar kitus, daug elektros sunaudojančius prietaisus, elektros poreikiai ateityje tikrai bus didesni nei yra dabar. Tai ypač aktualu ir tiems, kurie svarsto apie elektromobilio įsigijimą – tokiu atveju namuose privalote turėti elektromobilio įkrovimo stotelę, kurią aprūpinanti 15 kW saulės elektrinė bus nepakeičiamas Jūsų pagalbininkas. Pasinaudokite „Saulės Akademijos“ skaičiuokle.

Kaip pasirinkti patikimą rangovą?

Saulės elektrinė – itin ilgai tarnaujantis įrenginys, kuriuo naudositės daugybę metų. Todėl yra labai svarbu pasirinkti tokį rangovą, kuris siūlytų optimalias įsirengimo sąlygas, turi aukštą reputaciją ir gali suteikti ilgą garantijos laikotarpį elektrinės įrangai ir montavimo darbams.

 

Komentarai

*